The Rits — Waardering voor vakmanschap

Toen ik vier jaar oud was, raakte ik al gefascineerd door naaien. Mijn moeder was huisvrouw en een uitstekende naaister. Ze maakte kleding voor buren, familie en kennissen – en natuurlijk ook voor ons. Ik zat vaak naast haar met een stukje stof, een naald en draad, en naaide zelf mee.

Later begonnen we samen mijn eigen kleding te maken. Ik vond namelijk niet veel mooie dingen in de winkels. Mijn droom was om ooit een stoffenwinkel te openen, waar ik klanten niet alleen stoffen kon aanbieden, maar ook kleding voor hen kon maken.

Toen ik 26 jaar geleden mijn winkel opende, waren retouches eigenlijk een bijzaak. Maar al snel bleek dat de meeste klanten vooral kwamen voor aanpassingen aan hun kleding. Ik verkocht weinig stoffen en besloot me uiteindelijk volledig op retouches te richten.

“Ze waarderen het vakmanschap en zijn oprecht blij met wat ik voor hen maak.”

Ik ben blij dat mensen hun kleding laten herstellen in plaats van weggooien. Tegenwoordig wordt er zoveel kleding verspild, omdat velen constant nieuwe dingen kopen. De lage prijzen zorgen ervoor dat kleding nauwelijks nog gekoesterd wordt en snel afgedankt wordt. Dat vind ik erg jammer. Ik zou willen dat kleding wat duurder en van betere kwaliteit was, tegen een eerlijke prijs. Zo zouden mensen langer met hun kleding doen, er beter voor zorgen, en zou de afvalberg kleiner worden.

Gelukkig zijn er ook jonge mensen die bij mij nieuwe kledingstukken laten maken. Ze waarderen het vakmanschap en zijn oprecht blij met wat ik voor hen maak. Ze dragen de kledingstukken met zorg en doen er jaren mee.

Zelf haal ik veel voldoening uit mijn werk, zelfs uit iets eenvoudigs als het inzetten van een nieuwe rits. Het geeft me echt een goed gevoel als een rits perfect in een jas zit. Verder vind ik bijna alles leuk om te doen, vooral uitdagende klussen. Bijvoorbeeld het onzichtbaar herstellen van een scheur – dat maakt me echt blij.

Foto’s © Michiel Devijver